DIABELSKI KAMIEŃ
Na stoku Jaworzyny Krynickiej znajduje się ciekawy pomnik przyrody nieożywionej - piaskowa skała nazywana Diabelskim Kamieniem. Usytuowany jest przy szlaku czerwonym i zielonym w kierunku Jaworzyny Krynickiej, które na tym odcinku biegną wspólnie narciarską trasą zjazdową. Wyróżnia się oryginalnym kształtem przypominającym dużego grzyba o wysokości ok. 6 m i obwodzie 3-8 m.
Niezwykłą swą formę pomnik zawdzięcza występowaniu piaskowca o różnej odporności na warunki atmosferyczne. Głównymi czynnikami, które nadawały kształt skale były zmiany temperatury, zamarzanie wody oraz działanie wiatru. W wyniku tych działań skała uległa erozji co sprawiło, że te mniej wytrzymałe fragmenty odpadały od głównego bloku nadając obecny wygląd kamiennej figurze.
Istnienie samotnej skały o dziwnym wyglądzie spowodowało, że miejscowa ludność zaczęła tłumaczyć jej powstanie działaniem mocy pozaziemskich, stąd też do skały przylgnęła legenda.
Legenda głosi, że książę z Muszyny zakochał się w krynickiej ubogiej pasterce. Ojciec młodzieńca nie wyraził zgody na ślub i wysłał syna w dalekie strony, aby zapomniał o dziewczynie. Szczęśliwie nie odniósłszy ran rycerz wraca w rodzinne strony.
W drodze powrotnej na stokach Góry Parkowej księcia napadli zbójcy. Jęki pobitego młodzieńca usłyszała pasterka, która na kolanach zaczęła się modlić do Matki Boskiej o jego wyzdrowienie. Niebawem u jej stóp wytrysło źródełko, w którym obmyła rany księcia. Gdy rycerz ozdrowiał, jego ojciec wyraził zgodę na ślub z pasterką. Żyją długo i szczęśliwie.
Wieść o tym niespotykanym wydarzeniu dotarła także do samego piekła. Moce piekielne dowiedziawszy się o cudownym źródle z życiodajną wodą postanowiły go zniszczyć. Wybrany został więc najsilniejszy z diabłów, by wielkim kamieniem zatkał wylot źródełka. Wyrwał on jeden z tatrzańskich głazów i niósł go do Krynicy. Jednak zanim zdążył dolecieć nad źródło wstał nowy dzień i zapiały koguty. Diabeł wystraszył się i upuścił niesiony kamień. A spadł on na zboczach Jaworzyny, gdzie stoi do dziś.