Muszyna z przyległą okolicą tworzyła w czasach historycznych znaczny kompleks dóbr, zwany starostwem, albo pospolicie "Kluczem lub Kresem" inaczej państwem leżącym na granicy węgierskiej.
Ludność w kluczu Muszyńskim była ludnością mieszaną. Najwięcej było Rusinów, dlatego też do najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych zabytków tego regionu należą cerkwie.
Sztuka cerkiewna na terenie "Klucza Muszyńskiego" kształtowała się przez wiele wieków i w zależności od okresu można w niej zauważyć wpływy różnych kultur. Początkowo silne na nią oddziaływała oryginalna sztuka cerkiewna, której rodowód wywodził się z centrów artystycznych Bałkanów i Rusi. Wraz z postępującą asymilacją ludności Rusnackiej na terenie "Klucza Muszyńskiego" dają się zauważyć coraz silniejsze wpływy małopolskiej sztuki barokowej i rokokowej. Pierwotnie ściany cerkwi miały bardzo bogatą polichromię, której głównymi tematami były sceny z Nowego i Starego Testamentu oraz postacie Ojców Kościoła ewangelistów, Proroków, Chrystusa i Maryi. Niestety te piękne dzieła zamalowane zostały na przełomie XIX / XX wieku w nową, dużo mniej wartościową artystycznie polichromią.
CERKWIE KLUCZA MUSZYŃSKIEGO:
Cerkiew pw. Św. Kośmy i Damiana w WOJKOWEJ
Cerkiew pw. Św. Dymitra w SZCZAWNIKU
Cerkiew pw. Św. Łukasza w JASTRZĘBIKU
Cerkiew pw. Św. Dymitra w LELUCHOWIE
Cerkiew pw. Św. Michała Archanioła w DUBNEM
Cerkiew pw. Św Kośmy i Damiana w MILIKU
Cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w ANDRZEJÓWCE
Cerkiew pw. Św Michała Archanioła w ŻEGIESTOWIE
Cerkiew pw. Św. Jakuba Młodego Apostoła w POWROŹNIKU
Cerkiew pw. Św. Dymitra w ZŁOCKIEM