JAWORZYNA KRYNICKA
(1114m n.p.m)
Szczyt w Beskidzie Sądeckim. Północne i wschodnie stoki góry opadają do doliny Czarnego Potoku, natomiast południowo - zachodnie ku dolinie Szczawniczka. Pasmo Jaworzyny porośnięte jest lasem mieszanym, m.in. bukowym, świerkowym i jodłowym. Występują tu jaskinie. Na wschodnim zboczu znajduję się Kamień Diabelski - pomnik przyrody, z którym związana jest legenda.
KOLEJ GONDOLOWA
Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką to jedna z najnowocześniejszych i najdłuższych tego typu kolejek w Polsce. Każdy wagonik mieści 6 osób. Sama jazda na szczyt jest bardzo przyjemna i trwa ok. 7 minut. Po drodze można podziwiać piękne widoki Beskidu Sądeckiego, a przy dobrej pogodzie także Tatry.
Dolna stacja kolejki znajduje się w dolinie Czarnego Potoku w Popradzkim Parku Narodowym.
DIABELSKI KAMIEŃ
Pomnik przyrody nieożywionej znajdujący się na wschodnim zboczu Jaworzyny Krynickiej. Związana jest z nim pewna legenda...„Dawno, dawno temu rycerz z pobliskiej Muszyny zakochał się w krynickiej pasterce. Ponieważ pasterka była biedna, ojciec rycerza nie chciał zgodzić się na ich ślub. Posłał więc syna na wojnę, aby ten zapomniał o ubogiej dziewczynie. Szczęśliwie nie odniósłszy żadnych ran, rycerz powrócił w rodzinne strony, jednak na stokach Góry Parkowej napadli na niego zbójcy. Pobitego i ciężko rannego pozostawili w lasku nad Krynicą. Jego jęki usłyszała pasąca w pobliżu owce pasterka. Widząc ukochanego, broczącego krwią uklękła na kolana i zaczęła się modlić do Matki Boskiej prosząc o uzdrowienie. Wielkie było jej zdziwienie, gdy zobaczyła wypływające u jej stóp źródełko. Po obmyciu ran ów rycerz ozdrowiał. Ojciec dowiedziawszy się o cudownym ocaleniu syna zgodził się na małżeństwo, a młodzi żyli długo i szczęśliwie. Ze zdroju nadal czerpano uzdrawiającą wodę. W końcu jednak moce piekielne dowiedziały się o istnieniu źródła i postanowiły je zniszczyć. Diabeł podniósł z Tatr potężny kamień i niósł go aby zrzucić na źródło. Kiedy już był pod szczytem Jaworzyny, kur zapiał, diabeł kamień upuścił, a ten leży tu po dzień dzisiejszy”.Z wdzięczności, ówcześni kryniczanie i kuracjusze ufundowali statuetkę Matki Boskiej - Królowej Krynickich Zdrojów, która stanęła na stoku Góry Parkowej. Obecnie jest to tzw. „Leśne Sanktuarium Maryjne”.